Nedostupan dokument, obavezna prijava
Do not fill this:

Primjer sadržaja:

Godišnji odmor radnika na određeno vrijeme

14.11.2012, , Izvor: Verlag Dashöfer

Imamo radnika na određeno vrijeme do 31.10.2012. Tada navršava 6 mjeseci neprekidnog rada kod nas. Ima li radnik pravo na godišnji odmor (jer ga odjavljujemo 31.10.) i ako ima moramo li mu za godišnji odmor produljiti Ugovor o radu kako bi ga iskoristio?

Odredba čl. 58. st. 1. Zakona o radu (Narodne novine br. 149/09, 61/11) predviđa da radnik stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada kod konkretnog poslodavca, a odredbom čl. 59. razrađuje pravo na srazmjerni dio godišnjeg odmora, ukoliko radnik iz tamo navedenih razloga nije ostvario pravo na puni godišnji odmor. S obzirom da radnik u konkretnom slučaju nije radio

...
Kraj primjera
...

Pristup ovom dokumentu imaju samo pretplatnici na on line knjigu Savjetnik za radno pravo i obračun plaća nakon prijave s korisničkim imenom i lozinkom


Pretplatite se Savjetnik za radno pravo i obračun plaća.

pretplata od 12 mjeseci pretplata od 6 meseci